Spotykamy siękażdy czwartek.
Rozpoczynamy Eucharystiąkościele oo. franciszkanów przy pl. Bernardyńskim o godzinie 18.00.
Bezpośrednio po niej (około godziny 19.00) udajemy się do salki przy klasztorze na spotkanie formacyjne.
Po spotkaniu idziemy na integrację do dobrze znanej nam kawiarni. 

dsc_0807

W ramach naszych czwartkowych spotkań możemy wyróżnić następujące FORMACJE:

  • O świętym Franciszku i duchowości franciszkańskiej.  W tym roku na spotkaniach z naszym Duszpasterzem, o. Leonardem Bieleckim OFM, poznajemy lepiej patrona naszego duszpasterstwa. Pytania, które zadajemy i problemy, które poruszamy, nie tylko pozwolą nam wzbogacić wiedzę o świętym, ale również dostarczą bezcennych wskazówek, jak budować własne życie. W jaki sposób święty biedaczyna z Asyżu tworzył relację z Bogiem? Jakie miał podejście do życia i dlaczego warto się nim zainspirować? Które momenty z jego historii mogą nas wiele nauczyć? I wreszcie: jak odkryć w św. Franciszku młodego człowieka, który podobnie jak my, zastanawiał się, jak najlepiej przejść przez każdy dzień? Podczas spotkań z o. Leonardem znajdziemy odpowiedź na wszystkie te pytania. Pochylimy się również nad duchowością franciszkańską i odnajdziemy w niej prawdziwą mądrość oraz odpowiedź na te łatwe i trochę trudniejsze życiowe sytuacje.
  • Spotkania biblijne są niepowtarzalną okazją, aby pochylić się nad fragmentem najpiękniejszego listu, jaki napisał Bóg do każdego człowieka. Rozpoczynamy je od krótkiej prelekcji biblisty, który w ciekawy sposób przedstawia ogólny kontekst historyczny i teologiczny fragmentu Pisma Św. Następnie rozważamy go w ciszy i modlitwie, by podzielić się swoimi przemyśleniami w mniejszych grupach. Wierzymy, że Słowo Boże jest wciąż żywe, a Pan Bóg przez to samo Pismo chce powiedzieć każdemu z nas coś indywidualnego i skierowanego specjalnie do niego. Wymiana refleksji, której sprzyja niewielka liczba osób w grupie, pozwala każdemu z nas jeszcze raz spojrzeć na rozważany przed chwilą fragment Ewangelii, tym razem z innej perspektywy, co ubogaca każdego z uczestników o kolejne wnioski i przemyślenia.

  • Cykl psychologiczno-rozwojowy jest okazją do szukania odpowiedzi na pytania, jak czerpać prawdziwą radość z każdego dnia i jak poradzić sobie z problemami, które podcinają skrzydła. Na spotkania i warsztaty zapraszamy psychologów, psychoterapeutów i praktyków dobrze znających dany temat. Dotychczas rozmawialiśmy o relacjach z rodzicami budowanymi w dorosłym życiu, a także o tym, jak poradzić sobie z samotnością. Staramy się, aby poruszane tematy pozwoliły jeszcze lepiej poznać siebie samego, uzdrowić więzi z innymi, wzmacniać poczucie własnej wartości, motywować do działania… i wnosić wiele innych owoców do codziennego życia.

  • Mamy również cykl patriotyczny , czyli szereg inspirujących spotkań i wykładów przybliżających bliższe i dalsze karty historii naszego kraju. Każde wydarzenie naświetlamy z kilku różnych perspektyw, pokazując wielowymiarowe tło i nie zatrzymując się na uproszczonych interpretacjach. Wchodzimy wyobraźnią w omawiane czasy, a także staramy się poczuć emocje i problemy towarzyszące ówczesnym bohaterom, którzy podobnie jak my, przeżywali codzienne radości i zmartwienia, spotykali się z przyjaciółmi lub snuli wakacyjne plany. Mieli też wartości, które i marzenia, za które byli gotowi poświęcić wiele.

  • Spotkania dyskusyjne są szczególnie wyczekiwane przez tych, którzy sami chcieliby wypowiedzieć się i posłuchać opinii na najbardziej intrygujące tematy z zakresu społeczno-kościelno-światopoglądowego. Moderator dba o to, by dyskusja była ciekawa i bogata w argumenty oraz różnorodne możliwe interpretacje. Temat spotkania podawany jest wcześniej, by każdy zdążył się do niego przygotować. Poruszamy bieżące zagadnienia, wokół których narastają kontrowersje i znaki zapytania, a dotychczas udzielone odpowiedzi bywają sprzeczne lub niejednoznaczne. Staramy się nie zatrzymywać na warstwie emocji, lecz docierać do sedna sprawy, analizując ją z różnych punktów widzenia. Jednocześnie dbamy o kulturę dyskusji i o to, by każdy mógł swobodnie się wypowiedzieć. A po spotkaniu już całkowicie zgodnie udajemy się na integrację.

13443203_10208424357118177_3223665037208809266_o-1024x683-1

Formacja duchowa

Swoją relację z Panem Bogiem pogłębiamy w każdą niedzielę podczas Akademickiej Mszy Świętej z piękną oprawą muzyczną zespołu Zebrani w Dnia Połowie . Zbieramy się również na wspólnej Eucharystii w każdy czwartek przed spotkaniem formacyjnym. Czas spędzony w salce kończymy śpiewanymi nieszporami, podczas których modlimy się za siebie wzajemnie. W pierwsze piątki miesiąca razem z Duszpasterstwem Akademickim Plus organizujemy wspólną Adorację Najświętszego Sakramentu przeżywaną przy świecach i dźwiękach muzyki, a w okresie Wielkiego Postu wyjeżdżamy na rekolekcje. Dotychczas udaliśmy się między innymi do Pobiedzisk , Gostynia, Pniew i Pakości  – miejsc, w których w szczególny sposób czuje się obecność Pana Boga. Dbamy także o to, by na jesiennych wyjazdach integracyjnych nie zabrakło wspólnej Mszy Św. oraz czasu na modlitwę.

W grudniu uczestniczymy we Franciszkańskich Roratach, po których możemy posilić się na ciele i na duchu podczas wspólnych śniadań w salce, a przed Bożym Narodzeniem pomagamy w budowie największej ruchomej szopki w Europie. W okresie Wielkiego Postu bierzemy udział w Akademickich Gorzkich Żalach organizowanych przez Duszpasterstwo Akademickie Plus, które dla każdego, kto choć raz wziął w nich udział, pozostają pięknym i niezapomnianym przeżyciem duchowym. Na początku października, w dniu, w którym przypada wspomnienia śmierci Świętego Franciszka, uczestniczymy w nabożeństwie Transitus .

Wydarzeniem szczególnie polecanym, a później długo wspominanym przez tych, którzy się zdecydowali się wyruszyć w drogę, jest franciszkańska piesza pielgrzymka z Brodnicy na Jasną Górę, w której co roku bierze udział liczna reprezentacja nieustraszonych członków DP Puls oraz naszego siostrzanego DA Plus.

dsc_0536

Jako wspólnota staramy się również wzorem Św. Franciszka nieść dobro ludziom wokół siebie. Raz w miesiącu przygotowujemy oprawę liturgiczną i muzyczną Mszy Św. w kaplicy szpitalnej Wielkopolskiego Centrum Onkologii. W tym roku już po raz drugi w ramach akcji Szlachetna Paczka wyposażyliśmy wybraną rodzinę w środki niezbędne do życia .

19553966_1392551014159292_4699882105985346240_n

Formacja wspólnotowa

Duszpasterstwo Postakademickie Puls to również wspólne wyjazdy, wyjścia i inne ciekawe przedsięwzięcia. W każdy czwartek po spotkaniu formacyjnym udajemy się na integrację do dobrze znanej nam już kawiarni. Raz w miesiącu w ramach spotkań z kulturą wyższą wybieramy się do teatru lub opery. Oprócz tego organizujemy wspólne wycieczki rowerowe, wyjścia do kina, na spacery, na lodowisko, do kręgielni i w inne miejsca, do których poniosą nas nogi oraz inwencja twórcza.

Na początku każdego nowego sezonu spotkań organizujemy jesienny wyjazd integracyjny, podczas którego mamy okazję trochę lepiej się poznać, a nowe osoby szybko mogą zapoznać się ze wspólnotą i poczuć się u nas jak w domu. (Tutaj przeczytacie relacje i zobaczycie zdjęcia z naszych dotychczasowych eskapad do Woźnik, Nadziejewa i Dębogóry: 2015 oraz 2016 ) Tradycją stały się również letnie wyjazdy, które później długo wspominamy. W duszpasterstwie nie brakuje osób, które z radością przyjmą propozycję zorganizowania wspólnego wyjazdu w góry lub nad morze .

13567440_10208590760918168_5059640423444095320_n

Można powiedzieć, że z nami i do tańca i do różańca. Kilka razy w roku razem z Duszpasterstwem Akademickim Plus organizujemy potańcówki w salce przy ul. Łąkowej. Wspólnie spędzamy Andrzejki i witamy Nowy Rok . Wykorzystujemy też inne okazje do świętowania. Wiele osób miło wspomina nasze spotkania opłatkowe oraz wspólne kolędowanie po Bożym Narodzeniu. W czerwcu zamykamy naszą formację wspólnym grillem lub ogniskiem , a we wrześniu świętujemy Urodziny DP Puls

17
Nasze spotkania formacyjne odbywają się od września do czerwca, lecz także w wakacje nie rezygnujemy ze możliwości wspólnego spędzania czasu. Czwartkowe spotkania w czerwcu i lipcu mają charakter integracyjny. Po wspólnej Mszy Św. udajemy się do kawiarni, nad Wartę, do kina pod chmurką, na koncerty lub lekcje salsy – czyli tam, gdzie dzieje się coś ciekawego i gdzie można miło spędzić letni wieczór.

11754542_10206221527768820_1042120434059112311_o-1024x651

//