Spotykamy siękażdy czwartek.
Rozpoczynamy Eucharystiąkościele oo. franciszkanów
przy Pl. Bernardyńskim o godzinie 18:00.
Bezpośrednio po niej (około godziny 19:00) udajemy się do salki przy klasztorze na spotkanie formacyjne.
Po spotkaniu idziemy na integrację do znanej nam kawiarni.
W czasach epidemii po Mszy św. spotykamy się online o 19:30.

dsc_0807

W ramach naszych czwartkowych spotkań możemy wyróżnić następujące FORMACJE:

  • Spotkania biblijne są zachętą, aby wejść w głąb tekstów objawionych. Istnieje teoria mówiąca, że, aby lepiej zrozumieć daną księgę biblijną, należy zaprzyjaźnić się z jej autorem. Poznać, co lubił, co było dla niego ważne, z jakimi problemami się zmagał. W tym roku, dzięki wykładom zaproszonych gości, pragniemy poznać bliżej tło historyczne powstawania poszczególnych ksiąg. Zapoznać się z ich autorami oraz ze społecznościami, do których słowa były kierowane. Drugą formą spotkań biblijnych jest rozważanie Słowa w małych grupach. Dzięki spokojnej medytacji oraz rozmowie mamy możliwość na nowo przemyśleć, co Pan Bóg chce przekazać każdemu z nas osobiście.

  • Cykl społeczno-rozwojowy jest okazją, aby przyjrzeć się zagadnieniom, z którymi mierzy się współczesny człowiek. Na spotkaniach z gośćmi, specjalistami różnych dziedzin, będziemy przyglądać się poszczególnym elementom świata relacji. Relacja z naszym Stwórcą, z drugim człowiekiem oraz z nami samymi to aspekty szczególnie nas nurtujące. Musimy dbać o każdą z nich, ponieważ tworzą całość i wzajemnie się uzupełniają.
  • Cykl katechetyczny jest w tym roku okazją, by na nowo zastanowić się nad treścią przykazań kościelnych. Warto wiedzieć, że przykazania kościelne pomagają wspólnocie wierzących w pogłębieniu wiary. Nie wprowadzają nowych prawd wiary bądź też nowych zasad moralnych. Służą wyjaśnieniu lub usystematyzowaniu stanowiska Kościoła w pewnych kwestiach dotyczących pobożności czy obyczajów. Spotkania z tego cyklu odbywają się co dwa miesiące i prowadzi je nasz duszpasterz o. Leonard Bielecki OFM.

  • Cykl o rozwoju duchowym to okazja do pogłębienia naszego życia wewnętrznego. W tym roku skupiamy się na modlitwie. Razem z naszym duszpasterzem o. Leonardem Bieleckim OFM przyglądamy się różnym sposobom modlitwy; poznajemy, jakie przeszkody mogą nam towarzyszyć na modlitwie i jak z nimi walczyć. Spotkania te mają stanowić zachętę do dalszej indywidualnej pracy nad osobistą relacją z Panem Bogiem; odbywają się co dwa miesiące.
  • Cykl mariologiczny jest odpowiedzią na peregrynację Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Archidiecezji Poznańskiej. Mówi się, że kult maryjny w Polsce jest mocno rozwinięty; niestety zdarza się również, że jest niewłaściwie rozumiany. Prelegenci specjalizujący się w duchowości Maryjnej pomagają nam zrozumieć dogmaty dotyczące Maryi oraz w odpowiednich proporcjach ułożyć kult maryjny w swoim życiu.
  • Spotkania dyskusyjne są szczególnie wyczekiwane przez tych, którzy sami chcieliby się wypowiedzieć i posłuchać opinii na najbardziej intrygujące tematy z zakresu społeczno-kościelno-światopoglądowego. Moderator dba o to, by dyskusja była ciekawa i bogata w argumenty oraz różnorodne możliwe interpretacje. Temat spotkania podawany jest wcześniej, by każdy zdążył się do niego przygotować. Poruszamy bieżące zagadnienia, wokół których narastają kontrowersje i znaki zapytania, a dotychczas udzielone odpowiedzi bywają sprzeczne lub niejednoznaczne. Staramy się nie zatrzymywać na warstwie emocji, lecz docierać do sedna sprawy, analizując ją z różnych punktów widzenia.

13443203_10208424357118177_3223665037208809266_o-1024x683-1

Formacja duchowa

Swoją relację z Panem Bogiem pogłębiamy w każdą niedzielę podczas Akademickiej Mszy Świętej z piękną oprawą muzyczną zespołu Zebrani w Dnia Połowie . Zbieramy się również na wspólnej Eucharystii w każdy czwartek przed spotkaniem formacyjnym. Czas spędzony w salce rozpoczynamy śpiewanymi nieszporami, podczas których modlimy się za siebie wzajemnie. W pierwsze piątki miesiąca razem z Duszpasterstwem Akademickim Plus organizujemy wspólną Adorację Najświętszego Sakramentu przeżywaną przy świecach i dźwiękach muzyki, a w okresie Wielkiego Postu wyjeżdżamy na rekolekcje. Dotychczas udaliśmy się między innymi do Pobiedzisk , Gostynia, Pniew i Pakości  – miejsc, w których w szczególny sposób czuje się obecność Pana Boga. Dbamy także o to, by na jesiennych wyjazdach integracyjnych nie zabrakło wspólnej Mszy Św. oraz czasu na modlitwę.

W grudniu uczestniczymy we Franciszkańskich Roratach, po których możemy posilić się na ciele i na duchu podczas wspólnych śniadań w salce, a przed Bożym Narodzeniem pomagamy w budowie największej ruchomej szopki w Europie. W okresie Wielkiego Postu bierzemy udział w Akademickich Gorzkich Żalach organizowanych przez Duszpasterstwo Akademickie Plus, które dla każdego, kto choć raz wziął w nich udział, pozostają pięknym i niezapomnianym przeżyciem duchowym. Na początku października, w dniu, w którym przypada wspomnienia śmierci Świętego Franciszka, uczestniczymy w nabożeństwie Transitus .

Wydarzeniem szczególnie polecanym, a później długo wspominanym przez tych, którzy się zdecydowali się wyruszyć w drogę, jest franciszkańska piesza pielgrzymka z Brodnicy na Jasną Górę, w której co roku bierze udział liczna reprezentacja nieustraszonych członków DP Puls oraz naszego siostrzanego DA Plus.

dsc_0536

Jako wspólnota staramy się również wzorem Św. Franciszka nieść dobro ludziom wokół siebie. Raz w miesiącu przygotowujemy oprawę liturgiczną i muzyczną Mszy Św. w kaplicy szpitalnej Wielkopolskiego Centrum Onkologii. W tym roku już po raz drugi w ramach akcji Szlachetna Paczka wyposażyliśmy wybraną rodzinę w środki niezbędne do życia .

19553966_1392551014159292_4699882105985346240_n

Formacja wspólnotowa

Duszpasterstwo Postakademickie Puls to również wspólne wyjazdy, wyjścia i inne ciekawe przedsięwzięcia. W każdy czwartek po spotkaniu formacyjnym udajemy się na integrację do dobrze znanej nam już kawiarni. Raz w miesiącu w ramach spotkań z kulturą wyższą wybieramy się do teatru lub opery. Oprócz tego organizujemy wspólne wycieczki rowerowe, wyjścia do kina, na spacery, na lodowisko, do kręgielni i w inne miejsca, do których poniosą nas nogi oraz inwencja twórcza.

Na początku każdego nowego sezonu spotkań organizujemy jesienny wyjazd integracyjny, podczas którego mamy okazję trochę lepiej się poznać, a nowe osoby szybko mogą zapoznać się ze wspólnotą i poczuć się u nas jak w domu. (Tutaj przeczytacie relacje i zobaczycie zdjęcia z naszych dotychczasowych eskapad do Woźnik, Nadziejewa i Dębogóry: 2015 oraz 2016 ) Tradycją stały się również letnie wyjazdy, które później długo wspominamy. W duszpasterstwie nie brakuje osób, które z radością przyjmą propozycję zorganizowania wspólnego wyjazdu w góry lub nad morze .

13567440_10208590760918168_5059640423444095320_n

Można powiedzieć, że z nami i do tańca i do różańca. Kilka razy w roku razem z Duszpasterstwem Akademickim Plus organizujemy potańcówki w salce przy ul. Łąkowej. Wspólnie spędzamy Andrzejki i witamy Nowy Rok . Wykorzystujemy też inne okazje do świętowania. Wiele osób miło wspomina nasze spotkania opłatkowe oraz wspólne kolędowanie po Bożym Narodzeniu. W czerwcu zamykamy naszą formację wspólnym grillem lub ogniskiem , a we wrześniu świętujemy Urodziny DP Puls

17
Nasze spotkania formacyjne odbywają się od września do czerwca, lecz także w wakacje nie rezygnujemy ze możliwości wspólnego spędzania czasu. Czwartkowe spotkania w czerwcu i lipcu mają charakter integracyjny. Po wspólnej Mszy Św. udajemy się do kawiarni, nad Wartę, do kina pod chmurką, na koncerty lub lekcje salsy – czyli tam, gdzie dzieje się coś ciekawego i gdzie można miło spędzić letni wieczór.

11754542_10206221527768820_1042120434059112311_o-1024x651

//