Spotykamy siękażdy czwartek.
Rozpoczynamy Eucharystiąkościele oo. franciszkanów
przy Pl. Bernardyńskim o godzinie 18:00.
Bezpośrednio po niej udajemy się do salki przy klasztorze na spotkanie formacyjne, które zaczyna się koło 19:15.
Po spotkaniu idziemy na integrację do znanej nam kawiarni.

dsc_0807

W ramach naszych czwartkowych spotkań możemy wyróżnić następujące FORMACJE:

  • Cykl o sakramentach jest okazją, by na nowo zastanowić się nad znaczeniem sakramentów, jakich udziela nam Kościół, a także poznać ich historię i miejsce w życiu wspólnoty i człowieka.
  • Cykl franciszkański to okazja do pogłębienia naszego życia wewnętrznego w duchowości św. Franciszka z Asyżu. Życie i spuściznę świętego przybliża nam o. Leonard Bielecki OFM.
  • Spotkania biblijne są zachętą, aby wejść w głąb tekstów objawionych, poznając ich kontekst. Drugą formą spotkań biblijnych jest rozważanie Słowa w małych grupach. Dzięki spokojnej medytacji oraz rozmowie mamy możliwość na nowo przemyśleć, co Pan Bóg chce przekazać każdemu z nas osobiście.
  • Cykl społeczno-rozwojowy jest okazją, aby przyjrzeć się zagadnieniom, z którymi mierzy się współczesny człowiek. Na spotkaniach z gośćmi, specjalistami różnych dziedzin, będziemy przyglądać się poszczególnym elementom świata relacji. Relacja z naszym Stwórcą, z drugim człowiekiem oraz z nami samymi to aspekty szczególnie nas nurtujące. Musimy dbać o każdą z nich, ponieważ tworzą całość i wzajemnie się uzupełniają. W roku 2021/2022 skupiamy się na psychologicznych aspektach życia w rodzinie.
  • Cykl o sytuacji Kościoła na świecie przybliża nam piękno Kościoła za granicą oraz wyzwania, przed jakimi stoją chrześcijanie w różnych zakątkach świata.
  • Spotkania dyskusyjne są szczególnie wyczekiwane przez tych, którzy sami chcieliby się wypowiedzieć i posłuchać opinii na najbardziej intrygujące tematy z zakresu społecznego, religijnego i światopoglądowego. Poruszamy bieżące zagadnienia, wokół których narastają kontrowersje i znaki zapytania, a dotychczas udzielone odpowiedzi bywają sprzeczne lub niejednoznaczne. Staramy się nie zatrzymywać na warstwie emocji, lecz docierać do sedna sprawy, analizując ją z różnych punktów widzenia.

13443203_10208424357118177_3223665037208809266_o-1024x683-1

Formacja duchowa

Swoją relację z Panem Bogiem pogłębiamy w każdą niedzielę podczas Akademickiej Mszy Świętej z piękną oprawą muzyczną zespołu Zebrani w Dnia Połowie . Zbieramy się również na wspólnej Eucharystii w każdy czwartek przed spotkaniem formacyjnym. Czas spędzony w salce rozpoczynamy śpiewanymi nieszporami, podczas których modlimy się za siebie wzajemnie. W pierwsze piątki miesiąca razem z Duszpasterstwem Akademickim Plus organizujemy wspólną Adorację Najświętszego Sakramentu przeżywaną przy świecach i dźwiękach muzyki, a w okresie Wielkiego Postu wyjeżdżamy na rekolekcje. Dotychczas udaliśmy się między innymi do Pobiedzisk , Gostynia, Pniew i Pakości  – miejsc, w których w szczególny sposób czuje się obecność Pana Boga. Dbamy także o to, by na jesiennych wyjazdach integracyjnych nie zabrakło wspólnej Mszy Św. oraz czasu na modlitwę.

W grudniu uczestniczymy we Franciszkańskich Roratach, po których możemy posilić się na ciele i na duchu podczas wspólnych śniadań w salce, a przed Bożym Narodzeniem pomagamy w budowie największej ruchomej szopki w Europie. W okresie Wielkiego Postu bierzemy udział w Akademickich Gorzkich Żalach organizowanych przez Duszpasterstwo Akademickie Plus, które dla każdego, kto choć raz wziął w nich udział, pozostają pięknym i niezapomnianym przeżyciem duchowym. Na początku października, w dniu, w którym przypada wspomnienia śmierci Świętego Franciszka, uczestniczymy w nabożeństwie Transitus .

Wydarzeniem szczególnie polecanym, a później długo wspominanym przez tych, którzy się zdecydowali się wyruszyć w drogę, jest franciszkańska piesza pielgrzymka na Jasną Górę, w której co roku bierze udział liczna reprezentacja nieustraszonych członków DPA Puls oraz naszego siostrzanego DA Plus.

dsc_0536

Jako wspólnota staramy się również wzorem Św. Franciszka nieść dobro ludziom wokół siebie. Raz w miesiącu przygotowujemy oprawę liturgiczną i muzyczną Mszy Św. w kaplicy szpitalnej Wielkopolskiego Centrum Onkologii. W tym roku już po raz drugi w ramach akcji Szlachetna Paczka wyposażyliśmy wybraną rodzinę w środki niezbędne do życia .

19553966_1392551014159292_4699882105985346240_n

Formacja wspólnotowa

Duszpasterstwo Postakademickie Puls to również wspólne wyjazdy, wyjścia i inne ciekawe przedsięwzięcia. W każdy czwartek po spotkaniu formacyjnym udajemy się na integrację do dobrze znanej nam już kawiarni. Raz w miesiącu w ramach spotkań z kulturą wyższą wybieramy się do teatru lub opery. Oprócz tego organizujemy wspólne wycieczki rowerowe, wyjścia do kina, na spacery, na lodowisko, do kręgielni i w inne miejsca, do których poniosą nas nogi oraz inwencja twórcza.

Na początku każdego nowego sezonu spotkań organizujemy jesienny wyjazd integracyjny, podczas którego mamy okazję trochę lepiej się poznać, a nowe osoby szybko mogą zapoznać się ze wspólnotą i poczuć się u nas jak w domu. (Tutaj przeczytacie relacje i zobaczycie zdjęcia z naszych dotychczasowych eskapad do Woźnik, Nadziejewa i Dębogóry: 2015 oraz 2016) Tradycją stały się również letnie wyjazdy, które później długo wspominamy. W duszpasterstwie nie brakuje osób, które z radością przyjmą propozycję zorganizowania wspólnego wyjazdu w góry lub nad morze .

13567440_10208590760918168_5059640423444095320_n

Można powiedzieć, że z nami i do tańca i do różańca. Kilka razy w roku razem z Duszpasterstwem Akademickim Plus organizujemy potańcówki w salce przy ul. Łąkowej. Wspólnie spędzamy Andrzejki i witamy Nowy Rok . Wykorzystujemy też inne okazje do świętowania. Wiele osób miło wspomina nasze spotkania opłatkowe oraz wspólne kolędowanie po Bożym Narodzeniu. W czerwcu zamykamy naszą formację wspólnym grillem lub ogniskiem , a we wrześniu świętujemy Urodziny DPA Puls

17
Nasze spotkania formacyjne odbywają się od września do czerwca, lecz także w wakacje nie rezygnujemy ze możliwości wspólnego spędzania czasu. Czwartkowe spotkania w czerwcu i lipcu mają charakter integracyjny. Po wspólnej Mszy Św. udajemy się do kawiarni, nad Wartę, do kina pod chmurką, na koncerty lub lekcje salsy – czyli tam, gdzie dzieje się coś ciekawego i gdzie można miło spędzić letni wieczór.

11754542_10206221527768820_1042120434059112311_o-1024x651

//