Spotykamy siękażdy czwartek.
Rozpoczynamy Eucharystiąkościele oo. franciszkanów
przy pl. Bernardyńskim o godzinie 18:00.
Bezpośrednio po niej udajemy się do salki przy klasztorze na formacyjną część spotkania,
która zaczyna się od modlitwy koło 19:15.
Na koniec idziemy na integrację do znanej nam kawiarni.

dsc_0807

W ramach naszych czwartkowych spotkań możemy wyróżnić następujące FORMACJE:

  • Cykl o sakramentach jest okazją, by na nowo zastanowić się nad znaczeniem sakramentów, jakich udziela nam Kościół, a także poznać ich historię i miejsce w życiu wspólnoty i człowieka.
  • Cykl franciszkański to okazja do pogłębienia naszego życia wewnętrznego w duchowości św. Franciszka z Asyżu. Życie i spuściznę świętego przybliża nam o. Leonard Bielecki OFM.
  • Spotkania biblijne są zachętą, aby wejść w głąb tekstów objawionych, poznając ich kontekst. Drugą formą spotkań biblijnych jest rozważanie Słowa w małych grupach. Dzięki spokojnej medytacji oraz rozmowie mamy możliwość na nowo przemyśleć, co Pan Bóg chce przekazać każdemu z nas osobiście.
  • Cykl społeczno-rozwojowy jest okazją, aby przyjrzeć się zagadnieniom, z którymi mierzy się współczesny człowiek. Na spotkaniach z gośćmi, specjalistami różnych dziedzin, będziemy przyglądać się poszczególnym elementom świata relacji. Relacja z naszym Stwórcą, z drugim człowiekiem oraz z nami samymi to aspekty szczególnie nas nurtujące. Musimy dbać o każdą z nich, ponieważ tworzą całość i wzajemnie się uzupełniają.
  • Cykl o sytuacji Kościoła na świecie przybliża nam piękno Kościoła za granicą oraz wyzwania, przed jakimi stoją chrześcijanie w różnych zakątkach świata.
  • Spotkania dyskusyjne są szczególnie wyczekiwane przez tych, którzy sami chcieliby się wypowiedzieć i posłuchać opinii na najbardziej intrygujące tematy z zakresu społecznego, religijnego i światopoglądowego. Poruszamy bieżące zagadnienia, wokół których narastają kontrowersje i znaki zapytania, a dotychczas udzielone odpowiedzi bywają sprzeczne lub niejednoznaczne. Staramy się nie zatrzymywać na warstwie emocji, lecz docierać do sedna sprawy, analizując ją z różnych punktów widzenia.

13443203_10208424357118177_3223665037208809266_o-1024x683-1

Formacja duchowa

Swoją relację z Panem Bogiem pogłębiamy na wspólnej Eucharystii w każdy czwartek przed spotkaniem formacyjnym. Czas spędzony w salce rozpoczynamy śpiewanymi nieszporami, podczas których modlimy się za siebie wzajemnie. W pierwsze piątki miesiąca wraz z Duszpasterstwem Akademickim Plus organizujemy wspólną Adorację Najświętszego Sakramentu. Na początku października, w dniu, w którym przypada wspomnienia śmierci Świętego Franciszka, uczestniczymy w nabożeństwie Transitus. W Adwencie razem z DA Plus bierzemy udział w roratach akademickich z oprawą muzyczną zespołu Zebrani w dnia połowie, po których możemy posilić się podczas wspólnych śniadań w salce pod kościołem. Przed Bożym Narodzeniem pomagamy w budowie największej ruchomej szopki w Europie. W okresie Wielkiego Postu bierzemy udział w Akademickich Gorzkich Żalach i ich organizacji. W okresie Wielkiego Postu wyjeżdżamy na rekolekcje. Dbamy także o to, by na wyjeździe wakacyjnym i na jesiennym wyjeździe integracyjnym nie zabrakło wspólnej Mszy św. oraz czasu na modlitwę.

Latem odbywa się poznańska Piesza franciszkańska pielgrzymka wyciszenia na Jasną Górę, w której co roku bierze udział liczna reprezentacja nieustraszonych członków DPA Puls oraz naszego siostrzanego DA Plus.

dsc_0536

Jako wspólnota staramy się również wzorem Św. Franciszka nieść Ewangelię, Pokój i dobro ludziom wokół siebie. Raz w miesiącu przygotowujemy oprawę liturgiczną i muzyczną Mszy św. w kaplicy szpitalnej na oddziale onkologicznym Hospicjum Palium. Ponadto pomagamy osobom starszym w ramach wolontariatu. Regularnie organizujemy też zbiórki dobroczynne.

19553966_1392551014159292_4699882105985346240_n

Formacja wspólnotowa

Duszpasterstwo Postakademickie Puls to również wspólne wyjazdy, wyjścia i różne ciekawe przedsięwzięcia. W każdy czwartek po spotkaniu formacyjnym udajemy się na integrację do kawiarni. Oprócz tego wolnym czasie wybieramy się oddolnie do teatru, opery lub kina, organizujemy wspólne wycieczki rowerowe, spacery, wypady na rolki lub na lodowisko, do kręgielni i w inne miejsca, w które poniosą nas nogi oraz inwencja twórcza.

Na początku każdego nowego sezonu spotkań organizujemy weekendowy jesienny wyjazd integracyjny, podczas którego mamy okazję trochę lepiej się poznać, a nowe osoby szybko mogą zapoznać się ze wspólnotą i poczuć się u nas jak w domu. Tradycją stały się również tygodniowe letnie wyjazdy wakacyjne, które później długo wspominamy. I na jednych, i na drugich posługę duszpasterską i kapłańską zapewnia nam nasz duszpasterz. Oprócz tego w duszpasterstwie nie brakuje osób, które z radością biorą się za organizowanie oddolnych wyjazdów wszelkiej maści, z zagranicznymi włącznie.

13567440_10208590760918168_5059640423444095320_n

Można powiedzieć, że jesteśmy do tańca i do różańca. Kilka razy w roku organizujemy potańcówki. Wiele osób miło wspomina nasze spotkania adwentowo-opłatkowe oraz wspólne kolędowanie po Bożym Narodzeniu. W czerwcu zamykamy naszą formację wspólnym grillem lub ogniskiem i potańcówką, a we wrześniu świętujemy urodziny DPA Puls.

17
Nasze spotkania formacyjne odbywają się od września do czerwca, ale w wakacje nie rezygnujemy ze możliwości wspólnego spędzania czasu. Czwartkowe spotkania po zakończeniu roku formacyjnego mają charakter integracyjny. Po wspólnej Mszy św. udajemy się na wszelakie ciekawe formy integracji – co tydzień wyłaniamy najfajniejszy sposób na spędzenie kolejnego czwartkowego letniego wieczoru.

11754542_10206221527768820_1042120434059112311_o-1024x651

//